vnetne akne

vnetne akne

Ena vrsta izbruha aken, pri katerem je koža videti rdeča, razbarvana, otekla in vneta, se imenuje vnetne akne. Podobno kot pri drugih vrstah aken tudi vnete akne povzročajo olje, odmrle kožne celice in bakterije, ki mašijo pore. Po drugi strani pa vnetne akne, v nasprotju z nevnetnimi vrstami, kot so ogrci in bele pike, povzročajo vnetje s spodbujanjem imunološke reakcije.
Če imate vnetne akne, imate lahko majhne ali velike vnete akne, vozliče ali ciste. Običajno se ti izbruhi pojavijo na obrazu, hrbtu, prsih in ramenih. Poleg tega, da so vnetne akne zelo neprijetne, povečujejo možnost brazgotin.
Za zdravljenje aktivnih izbruhov in preprečevanje ponovitve vnetnih aken so na voljo zdravila brez recepta, recepti in strokovnjaki.

Vnetne vrste aken
Zmerne do hude vrste temnih, oteklih aken so posledica vnetnih aken. Obstaja več vrst teh aken, ki lahko vključujejo:

Papule: znane tudi kot akne ali mozolji, papule spominjajo na dvignjene, rdeče ali razbarvane izbokline na koži. Ti so nameščeni na površini kože.
Pustule: Ko se pustule napolnijo z gnojem, postanejo pustule. Te vrste pik so rdeče in napolnjene z rumenim ali belim gnojem.
Nodule: Čvrste grudice pod površino kože. Na prvi pogled so videti kot čvrste rožnate, rdeče ali vijolične grudice. V primerjavi z pustulami in papulami so pogosto večje in bolj boleče.
Ciste so s tekočino napolnjene grudice, ki se razvijejo pod površino kože. Običajno so veliki, poškodovani in napolnjeni z gnojem. Najhujša vrsta vnetnih aken se imenuje cista.

Znaki in simptomi
Na svetlejših tenih kože se vnetne akne običajno pojavijo kot rdeči in rožnati dvignjeni mozolji; na temnejših barvah kože je videti kot rdeče in vijolične dvignjene izbokline. Poleg tega lahko nekateri mozolji vsebujejo bel ali rumen gnoj. Te grudice so lahko na površini ali se zdi, kot da izhajajo iz globljih plasti kože. Pogosto so vnetne akne neprijetne zaradi povečanega edema in vnetja.

Čeprav lahko tovrstne akne nastanejo kjer koli na telesu, so obraz, prsi, ramena in hrbet najbolj značilna mesta za njihov nastanek. Lahko imate več vnetnih aken ali samo eno majhno nepopolnost. V primerjavi z mozolji so vozliči in ciste običajno večji in bolj nagnjeni k puščanju brazgotin.

Zakaj se pojavijo vnetne akne?
Vnetne akne nastanejo zaradi zamašenih por, podobno kot druge vrste aken. Vaši lasni mešički se nahajajo v majhnih kožnih odprtinah, imenovanih pore, pod katerimi je tudi žleza lojnica, ki proizvaja olje. Te žleze proizvajajo sebum ali olje, ki pomaga mehčati kožo in lase.

Vaše pore se lahko zamašijo, raztegnejo in počijo zaradi kopičenja bakterij, odmrlih kožnih celic in sebuma. Vaš imunski sistem nato naroči belim krvnim celicam, naj se borijo proti vsem mikrobom in okužbam v vaših porah. Zaradi te imunološke reakcije okoliško tkivo in pore postanejo rdeči in otečeni.

Vnetne papule se lahko pojavijo, ko pride do vnetja in obstrukcije por v povrhnjici, zgornji plasti kože. Te postanejo pustule, če se začnejo polniti z gnojem. Hkrati zamašene pore v dermisu (srednja plast kože) ali subepidermalni plasti (najnižja plast povrhnjice) povzročajo vozliče in ciste.

Povzročitelji nevarnosti
Čeprav lahko vnetne akne prizadenejo vsakogar, obstaja več stvari, ki lahko povečajo verjetnost, da se bodo pojavile, na primer:

Starost: Mladostniki in najstniki v puberteti so bolj dovzetni za vnetne akne. Njihova povečana proizvodnja androgenov ali moških spolnih hormonov povzroči, da se žleze lojnice povečajo in ustvarijo več olja.
Higiena: drgnjenje, puljenje in neumivanje kože po potenju lahko povzroči vnetne akne. Nekateri izdelki za nego kože, las in kozmetični izdelki lahko zamašijo pore.
Hormonske okoliščine in spremembe: Vnetne akne lahko povzročijo hormonska nihanja, ki se pojavijo med nosečnostjo ali med menstrualnim ciklom. Poleg povišanih ravni androgenov lahko bolniki s PCOS doživijo izbruhe. PCOS je hormonska motnja, ki vpliva na reproduktivne organe žensk.
Genetika: Vnetne akne so pogostejše pri tistih z mastnim tipom kože ali v družinah, kjer so akne v družini. Poleg tega so genetske spremembe, znane kot mutacije, povezane z vnetjem in prekomerno proizvodnjo sebuma, kar je lahko dejavnik vnetnih aken.
Zdravila: Vnetne akne so neželeni učinek kortikosteroidov, litija in hormonskih zdravil.
Prehrana: Živila, bogata s sladkorjem, lahko povzročijo dvig in padec krvnega sladkorja, pri čemer se sproščajo hormoni, ki spodbujajo nastajanje olja. Oseba ima lahko tudi več izbruhov, če uživa veliko mlečnih izdelkov ali obrokov z visokim glikemičnim indeksom, ki hitro dvignejo krvni sladkor.

Identifikacija
Da bi ugotovil, ali imate vnetne akne, bo dermatolog – zdravnik, ki je specializiran za težave s kožo, lasmi in nohti – opravil fizični pregled vaše kože. Za odkrivanje vnetnih aken ni treba narediti biopsije kože ali drugih laboratorijskih preiskav.
Morda boste potrebovali dodatne diagnostične preiskave, da izključite druge bolezni, če vaš dermatolog meni, da vaše vnetne akne povzroča osnovna zdravstvena težava.

Ravnanje
Zdravljenje vnetnih aken vključuje zdravljenje trenutnih izbruhov in preprečevanje novih. Pameten začetek je s preprostim režimom nege kože, ki vključuje čiščenje, vlaženje in zaščito pred soncem. Za zdravljenje vnetnih aken se lahko uporabljajo različne topikalne terapije brez recepta (OTC) ali lokalne terapije na recept. Za obravnavo hujšega vnetja bi lahko vaš dermatolog priporočil peroralna zdravila ali zdravljenja.

Zdravila za akne brez recepta
Pri lokalni uporabi lahko zdravila proti aknam brez recepta (OTC), kot so naslednja, pogosto učinkovito pozdravijo akne:

Azelainska kislina: pri lokalni uporabi ta topikalni pripomoček pomaga odmašiti pore, zmanjšati draženje in izkoreniniti mikrobe, ki povzročajo akne.
Benzoil peroksid: To zdravilo zmanjša mikrobe na površini kože , ki lahko povzročijo vnetne akne.
Niacinamid: Ta derivat vitamina B3 nadzoruje proizvodnjo olja in zmanjšuje vnetje.
Ameriška uprava za hrano in zdravila (FDA) je odobrila retinoidfferin (adapalen), derivat vitamina A, za zdravljenje aken in pospeševanje celične obnove za čiščenje por.
Salicilna kislina: Ta topikal pomaga pri odstranjevanju odmrlih kožnih celic, ki lahko blokirajo pore s pilingom.
Glikolna kislina: Ta alfa hidroksi kislina (AHA) hitro odstrani odmrle kožne celice z vaše kože, naredi piling in pospeši proizvodnjo kolagena.

Zdravila na recept za akne
Če zdravila proti aknam brez recepta ne ublažijo vnetnih aken, vam lahko dermatolog priporoči losjone na recept, ki vsebujejo salicilno kislino, benzoil peroksid ali azelainsko kislino. Poleg tega se za zdravljenje vnetnih aken uporabljajo naslednja zdravila na recept:

Retinoidi: Če želite očistiti zamašene pore in se izogniti prihodnji blokadi, lokalno uporabite retinoide na recept, kot sta Tazorac (tazaroten) in Retin-A (tretinoin).
Winlevi (klaskoteron): To lokalno zdravilo, ki ga je odobrila FDA, obravnava hormonsko povezane vnetne akne.
Antibiotiki: Za več mesecev je napisan recept za doksiciklin (vibramicin), minociklin (minocin) ali sareciklin (seysara), ki pomaga zmanjšati število bakterij, ki povzročajo akne.
Hormonska kontracepcija: peroralni kontraceptivi, ki združujejo učinke progestina in estrogena, lahko pomagajo pri zdravljenju vnetnih aken, ki jih povzročijo spremembe v hormonih, ki povečajo proizvodnjo sebuma in izbruhe.
Spironolakton (aldakton): Pri posameznikih, ki so ob rojstvu označeni kot ženske, lahko to antiandrogensko zdravilo pomaga ublažiti globoke ciste, ki jih povzročajo hormonske nepravilnosti.
Izotretinoin, pogosto znan kot Accutane, je peroralni retinoid, ki se uporablja za zdravljenje hudih nodularnih aken, ki so odporne na konvencionalne terapije. Če ga uživate med nosečnostjo, lahko povzroči resne porodne nepravilnosti in prekomerno suhost.
Aczone (dapson): Aczone, ki se običajno uporablja kot gel, zdravi akne tako, da ustavi razvoj mikrobov na koži. Aczone nanesite na obraz dvakrat na dan.

Fototerapija
Dermatolog uporablja svetlobno zdravljenje, ki vključuje osvetljevanje vnetnih aken z laserjem, da pomaga uničiti bakterije, ki povzročajo akne, in ublaži vnetje. Sledi nekaj profesionalnih vrst svetlobne terapije, ki se uporabljajo za zdravljenje vnetnih aken:

Ciste in vozliče zdravimo z napravami z modro, rdečo in modro + rdečo svetlobo, ki oddajajo vidno svetlobo.
Infrardeča svetloba: FDA je odobrila uporabo te svetlobne terapije za zdravljenje pustul in papul.
Fotodinamično zdravljenje (PDT): dermatolog uporabi raztopino za povečanje občutljivosti kože na svetlobo pred uporabo laserja ali druge svetlobne opreme. S tem se zdravijo ciste in druge hude vnetne akne.
Fotopnevmatska terapija: Za čiščenje por odvečnega olja in odmrlih kožnih celic se uporablja laser z intenzivno pulzno svetlobo (IPL) v povezavi z blagim sesanjem. FDA je to odobrila za zdravljenje nekaterih aken. Glede na raziskave je svetlobna terapija uspešnejša, če se uporablja v povezavi z drugimi lokalnimi zdravili za zdravljenje aken. Preden opazite kakršne koli koristi, boste morda morali opraviti številne terapije.

Injekcije kortizona
Če imate velike, boleče ciste ali vozliče, lahko dermatolog uporabi mikroiglo za injiciranje kortikosteroidnega zdravila v lezijo aken. Bolečina, rdečina in oteklina se zmanjšajo, ko se stena napihnjene ciste skrči zahvaljujoč tem enkratnim injekcijam. Prav tako zmanjšajo možnost brazgotin.

Kako se izogniti vnetim aknam
Spremembe življenjskega sloga in prakse nege kože lahko zmanjšajo tveganje za razvoj vnetnih aken v prihodnosti. Več učinkovitih strategij za preprečevanje vnetnih aken vključuje:

Umijte si obraz: Za pomoč pri nadzoru mikrobov, ki povzročajo akne, dvakrat na dan uporabite čistilo za uravnavanje pH, ki vsebuje salicilno kislino ali benzoil peroksid.
Ohranite svoj režim nege kože in ne pričakujte hitrih rešitev. Načrti zdravljenja aken morda ne bodo pokazali rezultatov še nekaj tednov ali mesecev.
Po potenju se tuširajte: po aktivnostih, ki povzročajo potenje, kot je vadba, si umijte lase s šamponom, da odstranite odvečno maščobo z obraza.
Držite roke stran od kože: dotikanje, pokanje, stiskanje in nabiranje vnetnih aken širi bakterije dlje po obrazu.
Ohranite uravnoteženo prehrano tako, da zmanjšate porabo predelane hrane in sladkarij. Poskrbite, da bo prehrana bogata s sadjem, zelenjavo, polnozrnatimi izdelki in zdravimi maščobami.
Nadzorujte stres: Da bi se izognili stresnim aknam, se poskusite sprostiti z jogo, telesno dejavnostjo, branjem ali meditacijo.

Težave
Če pokate ali luskate po aknah ali cistah, tvegate brazgotine, razbarvanje in okužbe na koži zaradi aken, ki povzročajo vnetja. Tipične težave vključujejo:

Postvnetna hiperpigmentacija: Temne, ravne lise na koži, ki se pojavijo, ko se akne zacelijo. Ti so pogostejši pri temnejših barvah kože in lahko trajajo meseci ali leta, da izginejo.
Postinflamatorni eritem: Kožne lezije, ki ostanejo po vnetnih aknah in so ravne, rdeče, rožnate ali vijolične. Bolj bledi odtenki kože jih dobijo pogosteje.
Brazgotine od pika ledu so drobne, globoko luknjaste brazgotine, ki spominjajo na drobne vbode v kožo, ki jih povzroči oster predmet.
Valjajoče se brazgotine: ovalne ali valovite brazgotine, ki jih tvori tanko, površinsko brazgotinsko tkivo pod kožo.
Brazgotina zabojnika je nekakšna kožna brazgotina, ki je podobna ovalnemu ali okroglemu kraterju.
Hipertrofična brazgotina: debela, dvignjena brazgotina, običajno na hrbtu, prsnem košu ali liniji čeljusti, ki je posledica nepravilnega celjenja. Pojavijo se en do dva meseca po izbruhu.
Debela, dvignjena brazgotina, ki se poveča preko prvotne lezije aken, se imenuje keloid. Običajno se v treh do dvanajstih mesecih po izbruhu začnejo pojavljati brazgotine.
Papularne brazgotine: izrazite zatrdline, ki so svetlejše ali kožne barve. Običajno se te brazgotine pojavijo na nosu, čeljusti, bradi ali hrbtu. Občutek nezavednosti glede svojega videza je lahko tudi posledica brazgotin in vnetnih izbruhov aken. Značilni so zmanjšana samopodoba in povečana možnost za anksioznost in depresijo.
Vsak doživlja občasne negotovosti glede svojega videza in najtežje sodimo sami sebe. Iskanje dodatne pomoči pri strokovnjaku za duševno zdravje je dobra ideja, če vaša bolezen pomembno vpliva na vaše duševno zdravje.

Kratek povzetek
Ko zamašene pore sprožijo imunološko reakcijo, ki povzroči vnetje, so rezultat vnetne akne. Tveganje za vnetne akne lahko povečajo številni dejavniki, vključno s hrano, puberteto, hormoni in dednostjo.
Salicilna kislina in benzoil peroksid, dve zdravili proti aknam brez recepta, se lahko pogosto uporabljata za zdravljenje vnetnih aken. Po drugi strani pa lahko močnejše sorte zahtevajo injekcije kortizona, svetlobno zdravljenje ali zdravila. Sodelovanje z dermatologom vam lahko pomaga določiti terapijo, ki je učinkovita za to težavo, če jo doživljate.

Pogosta vprašanja

Ali so prisotne cistične vnetne akne?
Koliko časa traja, da vnetni mozolji izginejo?
Kaj povzroča vnetne akne – bakterije ali hormoni?

Comments are Closed

^